Projekt Robust mixed-signal design methodologies for smart power ICs (ROBUSPIC) bio je prvi FP6 projekt na FER-u, koji je prije više od 20 godina u konzorciju okupio najveća tehnološka imena i najjače znanstvenoistraživačke institucije koje i dan danas zvuče impresivno.
"Projekt je vodila kompanija ON Semiconductor iz Belgije (tada se zvala AMI Semiconductor), a na projektu su još sudjelovale kompanije Robert Bosch iz Njemačke (tada kompanija broj 1 u cijelome svijetu za automobilsku elektroniku), Cadence (kompanija koja proizvodi najbolji i jedini pouzdani softver za projektiranje čipova, tada i sada), zatim neka od najboljih svjetskih sveučilišta: University of Cambridge iz Engleske (UK), EPFL iz Švicarske, KU Leuven iz Belgije, najjači europski istraživački centar za poluvodiče IMEC iz Belgije, start-up tvrtka Cambridge Semiconductor Ltd. iz Engleske te mi iz Hrvatske, gdje pozicija FER-a u takvom društvu djeluje gotovo nestvarno", prisjeća se voditelj projekta na FER-u, prof. dr. sc. Adrijan Barić.
ROBUSPIC je započeo 1. prosinca 2003. godine. Ukupna vrijednost projekta iznosila je 4 833 963 EUR, od čega je udio EU financiranja iznosio 2 600 000 EUR. Projekt je trajao 40 mjeseci, do 31. ožujka 2007.
Podrška prijaviteljima projekata
Istraživačka grupa s FER-a bila je zadužena za rješavanje problema elektromagnetske kompatibilnosti, a projekt je istraživao efikasne i pouzdane načine da se na jedan čip (integrirani sklop) stave analogni sklopovi koji su osjetljivi na smetnje, digitalni sklopovi koji te smetnje generiraju i snažni sklopovi realizirani s DMOS i LIGBT tranzistorima koji su najveći generatori vođenih i zračenih smetnji.
"Tada kada je krenuo projekt ROBUSPIC o projektima iz Europskog okvirnog programa (FP6) nitko u Hrvatskoj ništa nije znao, niti u Ministarstvu znanosti niti na bilo kojem fakultetu. Nijedna informacija nije bila pouzdana, ali je nedvojbeno postojala želja da se to popravi i u Ministarstvu, ali i u ostalim institucijama. Od tada do danas sve se suštinski promijenilo tako da se danas u takve projekte ulazi s velikim zadovoljstvom i sigurnošću u to kako se oni provode. Hrvatska je uspostavila mehanizme pomoći za prijavitelje projekte, u međuvremenu se formirala značajna ekspertiza o radu na projektima iz Europskog okvirnog programa (trenutno Horizon Europe), a FER je i interno izgradio kapacitete za značajnu i pouzdanu podršku onima koji sudjeluju u takvim projektima", ističe profesor Barić.
Kako je FER postao dio snažnog konzorcija
U konzorcij projekta ROBUSPIC FER je bio pozvan zahvaljujući profesoru Adrijanu Bariću koji je u okviru poslijedoktorske specijalizacije boravio pola godine na Sveučilištu u Ghentu, Belgija. Tamo je radio na jednom projektu kompanije Alcatel Microelectronics (kasnije AMI Semiconductor, kasnije ON Semiconductor), a nakon povratka na FER, dobio je poziv da se uključi u projekt.
"Najveći izazov je bio uključiti se i raditi na nivou na kojem su radili ostali partneri na projektu; to je bio značajan skok u odnosu na nivo na kojem smo do tada radili na FER-u u području projektiranja i analize čipova. Izgleda da se moj istraživački tim tu pokazao dobrim jer smo po završetku projekta sljedećih 15 godina neprestano dobivali ugovore za suradnju izravno s partnerima na projektu, radili smo na nekim EU, ali i mnogim bilateralnim projektima. Od tada se mreža kompanija s kojima smo surađivali, i još uvijek surađujemo, proširila.
Činjenica da smo surađivali s kompanijama koje su zahtijevale jasne rezultate za financije koje su ulagale u projekt, a ne samo briljantne teoretske modele, natjerala nas je da izoštrimo i naša teoretska znanja i mjerne postupke, tako da sada s velikom sigurnošću možemo reći da često znamo što radimo", zaključuje živopisno profesor Barić.
FP6 pioniri u Hrvatskoj
Pored projekta ROBUSPIC, na Sveučilištu u Zagrebu je na isti datum, 1. prosinca 2003., započeo i projekt prof. dr. sc. Lovorke Galetić s Ekonomskog fakulteta, pod nazivom Manufacturing Visions - Integrating Diverse Perspectives into Pan-European Foresight. Stoga možemo reći da FER dijeli prvo mjesto s Ekonomskim fakultetom što se tiče početaka provedbe FP6 projekata u Hrvatskoj, s time da su u kratkom roku na FER-u započela još dva FP6 projekta koje je vodio profesor Igor Sunday Pandžić, Human-Machine Interaction Network on Emotion (18. 12. 2003.) i The European research taskforce creating human-machine interfaces SIMILAR to human-human communication (19. 12. 2003.).