Search  English (United States) Hrvatski (Hrvatska)

innovative promotional partnershipAbstract submission: January 12, 2026

Technical co-sponsorship

 


  • Abstract submission:
    Monday, 12 January 2026
  • Full paper submission:
    Monday, 2 February 2026
  • Acceptance notification:
    Monday, 16 March 2026

 

Conferences
Opening ceremony
Forum
Panel - CRO
Workshops
Tutorials - CRO
Project
Conferences
Exhibition
Download

 

 
EVENTSNEWSPRESS
Završeno polaganje podmorskih kabela ukupne duljine 128 kilometara
Uz šibensko područje, zamjenski podmorski kabeli položeni su tijekom lipnja i na Kvarneru, na distribucijskom području Elektroprimorja Rijeka. Riječ je o dionicama Sunčana (otok Lošinj) – otok Susak, duljine 12.650 metara, te dionici otok Srakane Male – otok Susak, duljine 6.180 metara.

Uključujući navedene dionice, HEP ODS do kraja godine planira zamijeniti 11 postojećih i izgraditi dvije nove dionice podmorskih kabela polaganjem ukupno 65,78 kilometara 35-kilovoltnih i 54,72 kilometara 20-kilovoltnih podmorskih kabela. Među preostalim dionicama ističe se ona od otoka Hvara do otoka Visa koja je duga skoro 18 kilometara. Sve su dionice  duže  od pet kilometara, budući da je HEP ODS sve starije podmorske kabele na kraćim dionicama već zamijenio. Ukupna vrijednost projekta  iznosi 33 milijuna eura.

„Polaganjem podmorskih kabela omogućujemo sigurnu opskrbu jadranskih otoka električnom energijom za idućih 50 godina, čime pružamo podršku razvoju turizma i povećanje kvalitete života u   tom dijelu  Hrvatske. Riječ je o aktivnosti koja je dio projekta „Modernizacija hrvatske distribucijske elektroenergetske mreže“ ukupne vrijednosti 286 milijuna eura, od čega 224 milijuna eura čine bespovratna sredstva iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti. Upravo su ulaganja u jačanje mreže i obnovljive izvore  u fokusu  naših investicijskih planova, koji samo u ovoj godini iznose rekordnih više od 830 milijuna eura“, izjavio je Vice Oršulić, predsjednik Uprave HEP-a.


 
Zamjena podmorskih kabela dio je aktivnosti jačanja elektroenergetske mreže u priobalju, koja čine značajan dio ukupnih ulaganja HEP-a na razini Hrvatske. U Dalmaciji je tako između dviju turističkih sezona izgrađeno ili rekonstruirano više važnih objekata i dionica distribucijske mreže. S radom su počele trafostanice Kapela (kod Pirovca) i Trogir, a u pokusnom su radu  trafostanice Poličnik u zaleđu Zadra te prva faza trafostanice Primošten.

U Splitu je dovršena izgradnja trafostanice Terminal (TTTS), koja bi uskoro trebala početi s pokusnim radom. Na Pelješcu se provodi program jačanja mreže, u sklopu kojega je počela izgradnja  trafostanice Zamošće kod Orebića. Sva spomenuta, kao i brojna druga ulaganja u distribucijski sustav omogućit će povećanje kapaciteta mreže te pouzdanosti i kvalitete opskrbe električnom energijom postojećih kupaca, kao i priključenje novih turističkih objekata i drugih kupaca na tim područjima.
 
 

Izvor: https://www.hep.hr/u-tijeku-polaganje-podmorskih-kabela-ukupne-duljine-128-kilometara/3851


[back to news]
Wednesday, August 20, 2025

 

 

Call for proposals for the

MIPRO ICT Award "Tesla's Beacon of Knowledge" in 2026


is open



The call is open until March 15, 2026, and proposals are to be submitted in electronic form to the address 
mipro-natjecaj@mipro.hr.

 

MIPRO Annual ICT Award

 Nobel laureate Ferenc Krausz receives the award - video 

2025 award winners

2024 award winners


2023 award winners

 


 


Columns
 
Previous events

 

 
Projects
 
Video

 

 
"MIPRO Gridvision" by Zorislav Šojat

Zorislav Šojat maintains Computer Science oriented pages, where many MIPRO Conference videos, interviews with scientists and other interesting material can be found: http://gridvision.irb.hr/

 
Patrons - random
UNIPUT-HT ZagrebHEP ZagrebSveučilište u ZagrebuSveučilište u Rijeci