Traži  English (United States) Hrvatski (Hrvatska)

inovativno promotivno partnerstvoUsusret budućnosti s pametnim i inteligentnim IKT-om

Tehničko kosponzorstvo

 
MIPRO 2025 - 48. međunarodni skup

IRP-ZT - Zelena tranzicija elektroenergetskog sustava - istraživačko razvojni projekti

ponedjeljak, 2.6.2025 9:00 - 12:00, Camelia 2, Grand hotel Adriatic, Opatija
ponedjeljak, 2.6.2025 14:00 - 17:00, Camelia 2, Grand hotel Adriatic, Opatija

 Fizički događaj

Voditelji:

Dubravko Sabolić, dubravko.sabolic@hops.hr (HOPS d.d., Zagreb), Hrvoje Pandžić, hrvoje.pandzic@fer.hr (Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb), Antun Andrić, antun.andric@hops.hr (HOPS d.d., Zagreb)

O seminaru:

Seminar je namijenjen prvenstveno polaznicima iz poduzeća i ustanova zahvaćenih procesima deregulacije sektora elektroenergetike, odnosno zelene tranzicije energetskog sektora. Zelena tranzicija energetskog sustava uzrokuje rapidno ozelenjivanje proizvodnog dijela elektroenergetskog sustava te opću elektrifikaciju prometnog i ostalih industrijskih sektora. Na djelu je ubrzana integracija europskih tržišta energije, što podrazumijeva i  upravljanja zagušenjima te uravnoteženje sustava, sve s ciljem ubrzavanja tranzicije te efikasnijeg korištenja resursa. S druge strane, težnje ka ostvarivanju sustava s distribuiranom proizvodnjom i, posljedično, uvođenje novih sudionika na tržištima električne energije, gdje praktički svako kućanstvo može postati aktivnim sudionikom tržišta, stavlja sve sudionike u zelenoj tranziciji, pa tako i operatore sustava, pred velike izazove u razdoblju koje je pred nama.
Operatori sustava, akademska zajednica i industrijski partneri pripremaju se za izazove budućnosti kroz razne istraživačko razvojne projekte. Na ovom seminaru prezentirat će se projekti iz okvira Horizon 2020, Digital, HRZZ i CEF:

  • CHESS (Coordinated Hydrogen and Electricity SyStems and markets) – Projekt se bavi integracijom baterijskih sustava za pohranu energije i vodikovih tehnologija u energetska tržišta. Kroz projekt se unaprjeđuju postojeći modeli baterijskih sustava, elektrolizatora i gorivnih članaka na temelju laboratorijskih mjerenja. Također razvijaju se pogonski i investicijski modeli postrojenja koje proizvodi električnu energiju i vodik te sudjeluje na tržištima električne energije i vodika pritom pružajući pomoćne usluge operatorima sustava.
  • WeForming (Buildings as Efficient Interoperable Formers of Clean Energy Ecosystems) – Projekt se bavi transformacijom zgrada iz pasivnih potrošača električne energije u aktivne sudionike elektroenergetskog sustava opremljene pametnim tehnologijama za učinkovito upravljanje potrošnjom energije. Cilj projekta je poboljšati energetsku učinkovitost, samodostatnost i otpornost zgrada, integrirajući ih u interoperabilan i niskougljični elektroenergetski sustav. WeForming provodi šest pilot-projekata diljem Europe, uključujući Hrvatsku, kako bi demonstrirao primjenu i skalabilnost svojih rješenja u različitim klimatskim i gospodarskim uvjetima.
  • ECLIPSE  –  Projekt je financiran iz okvira Digital Europe Programme (DEP), s ciljem razvoja aplikacije za koordinirano upravljanje potrošnjom za raznovrsne namjene i poticanje upravljanja potrošnjom od strane operatora sustava, s ciljem povećanja volumena i ostvarivanja ušteda.
  • SynGRID - Creating synergies on the topic of low-voltage grid management – Projekt je usmjeren na povećanje upravljivosti i osmotrivosti niskonaponskih mreža s kontinuiranim rastom udjela OIE. Kroz projekt se razvija velik broj naprednih matematičkih modela te simulacijskih alata temeljenih na optimizacijskim i algoritmima strojnog učenja kojima će se operatoru distribucijskog sustava olakšati donošenje odluka pri planiranju i vođenju distribucijskih mreža. Teme koje se proučavaju kroz projekt SynGRID su fleksibilnost krajnjih korisnika, novi tržišni koncepti kao što su agregatori i energetske zajednice, digitalni blizanci niskonaponskih mreža i sl.
  • Dynamic Thermal Rating (DTR) u okviru RePower programa – Projekt se bavi uspostavom sustava za dinamički proračun ograničenja opterećenja prijenosnih vodova kroz implementaciju programskog rješenja i ugradnju meteoroloških stanica povezanih na HOPS-ov meteo sustav. DTR omogućuje bolje iskorištavanje postojećih prijenosnih kapaciteta, povećavajući sigurnost opskrbe i prihvat obnovljivih izvora energije. Integracijom DTR podataka u SCADA/EMS proračune unapređuje se operativno vođenje i učinkovitije rješavanje zagušenja. Projekt je sufinanciran u okviru programa RePowerEU.
Program:
 900-1200 Projekt CHESS
 
Petra Drašković (Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb)
Projekt WeForming

Mirna Gržanić Antić (Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb)
Projekt ECLIPSE

Hrvoje Košćak (Hrvatski operator prijenosnog sustava d.d., Zagreb)
Projekt SynGRID

Tomislav Antić (Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb)
Projekt Dynamic Thermal Rating

Filip Grebenar (Hrvatski operator prijenosnog sustava d.d., Zagreb)
 1200-1400 Pauza za ručak
1400-1700 Prezentacija zadnjih poremećaja elektoenergetskih sustava (blackout na Pirinejskom poluotoku) – jesu li povezani sa zelenom tranzicijom?

Zoran Bunčec (Hrvatski operator prijenosnog sustava d.d.)
Perspektive tržišta električne energije i zelene tranzicija, utjecaj izbora u SAD te regulatorni okvir u EU

Davorin Brkić (Hrvatska energetska regulatorna agencija, Zagreb), Ivan Ubrekić, Ana Horvat Sedlić (Hrvatski operator prijenosnog sustava d.d., Zagreb)
Digitalizacija upravljanja procesima. Primjeri iz prakse (Platforma za uravnoteženje, AGC, EU projekti

Boris Golub (Končar Digital d.o.o., Zagreb)
Informacijske i procesne podloge za povezivanje EU tržišta električne energije. Trendovi i iskustva digitalizacije u zelenoj tranziciji na primjerima iz prakse

Tin Bobetko  (Uprise d.o.o., Zagreb)
Okrugli stol – kako ubrzati zelenu tranziciju s naglaskom na upravljanje potrošnjom/distribuiranom proizvodnjom/skladištima energije? Može li digitalizacija uključiti više sudionika u tržišne mehanizme? Što donose novi HR/EU propisi o redizajnu tržišta električne energije?

Hrvoje Pandžić (Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb), Ana Horvat Sedlić (Hrvatski operator prijenosnog sustava d.o.o., Zagreb), Boris Golub (Končar digital d.o.o., Zagreb), Tin Bobetko (Uprise d.o.o., Zagreb), Davorin Brkić (Hrvatska energetska regulatorna agencija, Zagreb)

  (Manje izmjene u redoslijedu predavanja i sastavu predavača su moguće). 

Jezik seminara je hrvatski.

Prijava/Kotizacija:
PRIJAVA / KOTIZACIJE
CIJENA U EUR-ima
Do 23.5.2025.
Od 24.5.2025.
Članovi MIPRO i IEEE 270
297
Ostali 300 330

Kontakt:

Dubravko Sabolić
HOPS d.o.o.
Kupska 4
10000 Zagreb, Hrvatska

Tel. +385 98 415 104
Fax: +385 1 6322 990
E-mail: dubravko.sabolic@hops.hr

Mjesto održavanja:

Opatija je vodeće je ljetovalište na istočnoj strani Jadrana i jedno od najpoznatijih na Mediteranu. Ovaj grad aristokratske arhitekture i stila već više od 180 godina privlači svjetski poznate umjetnike, političare, kraljeve, znanstvenike, sportaše, ali i poslovne ljude, bankare, menadžere i sve kojima Opatija nudi svoje brojne sadržaje. 

Opatija svojim gostima nudi brojne komforne hotele, odlične restorane, zabavne sadržaje, umjetničke festivale, vrhunske koncerte ozbiljne i zabavne glazbe, uređene plaže i brojne bazene i sve što je potrebno za ugodan boravak gostiju različitih afiniteta. 

U novije doba Opatija je jedan od najpoznatijih kongresnih gradova na Mediteranu, posebno prepoznatljiva po međunarodnim ICT skupovima MIPRO koji se u njoj održavaju od 1979. godine i koji redovito okupljaju preko tisuću sudionika iz četrdesetak zemalja. Ovi skupovi Opatiju promoviraju u nezaobilazan tehnološki, poslovni, obrazovni i znanstveni centar jugoistočne Europe i Europske unije općenito.


Detaljnije informacije se mogu potražiti na www.opatija.hr i www.visitopatija.com

Download
 
Novosti o događaju
Trenutno nema novosti
 
Medijski pokrovitelji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Suorganizatori - nasumično
A1 HrvatskaEkonomski fakultet RijekaTehničko veleučilište u ZagrebuHATZUNIPU