Traži  English (United States) Hrvatski (Hrvatska)

inovativno promotivno partnerstvoUsusret budućnosti s pametnim i inteligentnim IKT-om

Tehničko kosponzorstvo

 


  • Rok za dostavu sažetaka:
    16. prosinca 2024.
    20. siječnja 2025.
  • Rok za dostavu radova:
    3. veljače 2025.
  • Rok za konačnu recenziju:
    21. ožujka 2025. 

 

Savjetovanja
Svečano otvaranje
Forum
Radionice
Seminari
Savjetovanja
Izložba
Download

Prijenos autorskih prava (radovi na hrvatskom jeziku)

  Izjava o dozvoli upotrebe autorskog djela

 

 

Časopisi koji objavljuju odabrane
radove 
skupova MIPRO 

 

 

 

DOGAĐANJAVIJESTIPRESS
ROBUSPIC, prvi FP6 projekt - FER u društvu snažnog međunarodnog konzorcija
Projekt Robust mixed-signal design methodologies for smart power ICs (ROBUSPIC) bio je prvi FP6 projekt na FER-u, koji je prije više od 20 godina u konzorciju okupio najveća tehnološka imena i najjače znanstvenoistraživačke institucije koje i dan danas zvuče impresivno.
 
"Projekt je vodila kompanija ON Semiconductor iz Belgije (tada se zvala AMI Semiconductor), a na projektu su još sudjelovale kompanije Robert Bosch iz Njemačke (tada kompanija broj 1 u cijelome svijetu za automobilsku elektroniku), Cadence (kompanija koja proizvodi najbolji i jedini pouzdani softver za projektiranje čipova, tada i sada), zatim neka od najboljih svjetskih sveučilišta: University of Cambridge iz Engleske (UK), EPFL iz Švicarske, KU Leuven iz Belgije, najjači europski istraživački centar za poluvodiče IMEC iz Belgije, start-up tvrtka Cambridge Semiconductor Ltd. iz Engleske te mi iz Hrvatske, gdje pozicija FER-a u takvom društvu djeluje gotovo nestvarno", prisjeća se voditelj projekta na FER-u, prof. dr. sc. Adrijan Barić.
 
ROBUSPIC je započeo 1. prosinca 2003. godine. Ukupna vrijednost projekta iznosila je 4 833 963 EUR, od čega je udio EU financiranja iznosio 2 600 000 EUR. Projekt je trajao 40 mjeseci, do 31. ožujka 2007.
 
 
Podrška prijaviteljima projekata
 
Istraživačka grupa s FER-a bila je zadužena za rješavanje problema elektromagnetske kompatibilnosti, a projekt je istraživao efikasne i pouzdane načine da se na jedan čip (integrirani sklop) stave analogni sklopovi koji su osjetljivi na smetnje, digitalni sklopovi koji te smetnje generiraju i snažni sklopovi realizirani s DMOS i LIGBT tranzistorima koji su najveći generatori vođenih i zračenih smetnji.
 
"Tada kada je krenuo projekt ROBUSPIC o projektima iz Europskog okvirnog programa (FP6) nitko u Hrvatskoj ništa nije znao, niti u Ministarstvu znanosti niti na bilo kojem fakultetu. Nijedna informacija nije bila pouzdana, ali je nedvojbeno postojala želja da se to popravi i u Ministarstvu, ali i u ostalim institucijama. Od tada do danas sve se suštinski promijenilo tako da se danas u takve projekte ulazi s velikim zadovoljstvom i sigurnošću u to kako se oni provode. Hrvatska je uspostavila mehanizme pomoći za prijavitelje projekte, u međuvremenu se formirala značajna ekspertiza o radu na projektima iz Europskog okvirnog programa (trenutno Horizon Europe), a FER je i interno izgradio kapacitete za značajnu i pouzdanu podršku onima koji sudjeluju u takvim projektima", ističe profesor Barić.
 
 
Kako je FER postao dio snažnog konzorcija
 
U konzorcij projekta ROBUSPIC FER je bio pozvan zahvaljujući profesoru Adrijanu Bariću koji je u okviru poslijedoktorske specijalizacije boravio pola godine na Sveučilištu u Ghentu, Belgija. Tamo je radio na jednom projektu kompanije Alcatel Microelectronics (kasnije AMI Semiconductor, kasnije ON Semiconductor), a nakon povratka na FER, dobio je poziv da se uključi u projekt.
 
"Najveći izazov je bio uključiti se i raditi na nivou na kojem su radili ostali partneri na projektu; to je bio značajan skok u odnosu na nivo na kojem smo do tada radili na FER-u u području projektiranja i analize čipova. Izgleda da se moj istraživački tim tu pokazao dobrim jer smo po završetku projekta sljedećih 15 godina neprestano dobivali ugovore za suradnju izravno s partnerima na projektu, radili smo na nekim EU, ali i mnogim bilateralnim projektima. Od tada se mreža kompanija s kojima smo surađivali, i još uvijek surađujemo, proširila.
 
Činjenica da smo surađivali s kompanijama koje su zahtijevale jasne rezultate za financije koje su ulagale u projekt, a ne samo briljantne teoretske modele, natjerala nas je da izoštrimo i naša teoretska znanja i mjerne postupke, tako da sada s velikom sigurnošću možemo reći da često znamo što radimo", zaključuje živopisno profesor Barić.
 
 
FP6 pioniri u Hrvatskoj
 
Pored projekta ROBUSPIC, na Sveučilištu u Zagrebu je na isti datum, 1. prosinca 2003., započeo i projekt prof. dr. sc. Lovorke Galetić s Ekonomskog fakulteta, pod nazivom Manufacturing Visions - Integrating Diverse Perspectives into Pan-European Foresight. Stoga možemo reći da FER dijeli prvo mjesto s Ekonomskim fakultetom što se tiče  početaka provedbe FP6 projekata u Hrvatskoj, s time da su u kratkom roku na FER-u započela još dva FP6 projekta koje je vodio profesor Igor Sunday Pandžić, Human-Machine Interaction Network on Emotion (18. 12. 2003.) i The European research taskforce creating human-machine interfaces SIMILAR to human-human communication (19. 12. 2003.).
 
 

Izvor: https://www.fer.unizg.hr/novosti?@=30wjc#news_94045


[natrag na vijesti]
11. listopad 2024

Otvoren je Javni poziv za dostavu prijedloga za dodjelu

MIPRO godišnje ICT nagrade



Javni poziv je otvoren do 14. ožujka 2025, a prijedlozi se dostavljaju elektroničkom poštom na adresu
mipro-natjecaj@mipro.hr.

 

 

MIPRO godišnja ICT nagrada
 


 

 

Prijašnji događaji
 
Projekti
 
Video
 
"MIPRO Gridvision" by Zorislav Šojat

Zorislav Šojat održava stranice orijentirane računalstvu, gdje se mogu pronaći mnogi video zapisi MIPRO konferencija, intervjui sa znanstvenicima i drugi zanimljivi materijali: http://gridvision.irb.hr/
 

Binarni kod
http://gridvision.irb.hr/Binarni_kod/


Dodjela Zlatne povelje MIPRO-a i razgovor s Branimirom Makancem

 

 
Kolumne
 
Suorganizatori - nasumično
ENT ZagrebA1 HrvatskaEkonomski fakultet RijekaTehničko veleučilište u ZagrebuHATZ