Traži  English (United States) Hrvatski (Hrvatska)

inovativno promotivno partnerstvoUsusret budućnosti s pametnim i inteligentnim IKT-om

Tehničko kosponzorstvo

 


  • Rok za dostavu sažetaka:
    16. prosinca 2024.
    20. siječnja 2025.
  • Rok za dostavu radova:
    3. veljače 2025.
  • Rok za konačnu recenziju:
    21. ožujka 2025. 

 

Savjetovanja
Svečano otvaranje
Forum
Radionice
Seminari
Savjetovanja
Izložba
Download

Prijenos autorskih prava (radovi na hrvatskom jeziku)

  Izjava o dozvoli upotrebe autorskog djela

 

 

Časopisi koji objavljuju odabrane
radove 
skupova MIPRO 

 

 

 

DOGAĐANJAVIJESTIPRESS
Na FER stižu prvi DroneDays!

Na Fakultetu elektrotehnike i računarstva (FER) u Zagrebu, inače skupnog člana MIPRO-a, 26. i 27. ožujka održat će se prvo izdanje DroneDaysa, skupa o bespilotnim letjelicama, u organizaciji FER-ovog Laboratorija za robotiku i inteligentne sustave upravljanja (LARICS) u okviru EU projekta AeRoTwin.

Dvodnevni skup o bespilotnim letjelicama DroneDays na jednom će mjestu okupiti brojne stručnjake i entuzijaste bespilotnih letjelica iz zajednica industrije i akademije te krajnje korisnike i regulatorna tijela.

- Zračna robotika dosegla je značajnu zrelost u posljednjih nekoliko godina, uz stalan rast broja bespilotnih zrakoplovnih sustava, aplikacija, kao i uključenih poduzeća. Isti rast može se vidjeti u broju publikacija, radionica i prezentacija na konferencijama, što svjedoči o golemom istraživačkom potencijalu tog područja. Sa željom da okupimo stručnjake iz zajednica akademije, industrije i krajnjih korisnika te predstavnike regulatornih tijela u regiji, odlučili smo organizirati skup o bespilotnim letjelicama DroneDays, izjavila je Ivana Mikolić, mag. ing.

Povećan rast broja bespilotnih sustava letjelica u upotrebi rezultat je sve većeg područja primjene istih. Trenutno se u Europskoj uniji koristi oko 1,5 milijuna bespilotnih letjelica za zabavu, dok se tek oko 10.000 koristi u komercijalne svrhe. U civilnoj upotrebi ističu se sljedeća područja primjene: energija, poljoprivreda, sigurnost, e-poslovanje, dostava, mobilnost i transport.

- Istraživanje i razvoj sustava bespilotnih letjelica u zadnjih 10 godina bilježi ubrzani rast. Predviđa se da će do 2050. u EU biti oko 415.000 letjelica u komercijalnoj upotrebi. U Republici Hrvatskoj trenutno je oko 1100 registriranih korisnika sustava bespilotnih zrakoplova, a taj broj stalno raste, istaknuo je prof. dr. sc. Stjepan Bogdan.

U akademskim istraživanjima primjećuje se eksponencijalni porast broja objavljenih stručnih članaka na dvije najveće znanstvene konferencije iz područja robotike (IROS i ICRA), a isto vrijedi i za LARICS, gdje je u zadnje tri godine objavljeno više od 20 znanstvenih članaka iz područja bespilotnih letjelica.

- U LARICS-u trenutno su aktivna tri velika projekta u području primjene bespilotnih letjelica za svakodnevne i industrijske potrebe: „SPECULARIA - Structured Ecological CULtivation with Autonomous Robots In Agriculture“, u kojem se istražuje primjena bespilotnih sustava u poljoprivredi; „MORUS - Unmanned system for maritime security and environmental monitoring“, gdje je cilj izgraditi jedan od trenutno najvećih autonomnih dronova u sklopu NATO-vog programa „Znanost  za mir i sigurnost“; te AeRoTwin, koji će uvelike doprinijeti vidljivosti LARICS-a i FER-a, a time i Hrvatske, na europskoj i svjetskoj karti zračne robotike u akademiji i industriji, rekao je doc.dr.sc. Matko Orsag.

Cilj je skupa potaknuti interakcije i razmjene znanja i iskustava iz područja bespilotnih letjelica, a program će se sastojati od stručnih predavanja, business-to-business sastanaka, demonstracija najnovijih tehnoloških dostignuća u zračnoj robotici u letačkoj zoni, i sajma vodećih industrijskih poduzeća u regiji.

- Jedan od ciljeva DroneDaysa je pospješiti dijalog između korisnika bespilotnih letjelica i pružatelja usluga, bilo da se radi o proizvođačima, distributerima ili operaterima, te pružiti svim stranama priliku za uspostavljanje novih suradnji, zaključio je dr. sc. Frano Petric.


[natrag na događanja]
18. siječanj 2019

Otvoren je Javni poziv za dostavu prijedloga za dodjelu

MIPRO godišnje ICT nagrade



Javni poziv je otvoren do 14. ožujka 2025, a prijedlozi se dostavljaju elektroničkom poštom na adresu
mipro-natjecaj@mipro.hr.

 

 

MIPRO godišnja ICT nagrada
 


 

 

Prijašnji događaji
 
Projekti
 
Video
 
"MIPRO Gridvision" by Zorislav Šojat

Zorislav Šojat održava stranice orijentirane računalstvu, gdje se mogu pronaći mnogi video zapisi MIPRO konferencija, intervjui sa znanstvenicima i drugi zanimljivi materijali: http://gridvision.irb.hr/
 

Binarni kod
http://gridvision.irb.hr/Binarni_kod/


Dodjela Zlatne povelje MIPRO-a i razgovor s Branimirom Makancem

 

 
Kolumne
 
Suorganizatori - nasumično
HEP ZagrebSveučilište u ZagrebuSveučilište u RijeciFER ZagrebPomorski fakultet Rijeka