- Zelena strategija HEP-a
Vanja Varda (Hrvatska elektroprivreda d.d. Zagreb, Croatia)
HEP grupa jedan je od najvećih investitora u Hrvatskoj s ulaganjima od preko 4 milijarde kuna samo u prošloj godini, a isti trend planira nastaviti i u sljedećem investicijskom razdoblju od 2021. - 2024. s dodatnih 16 milijardi kuna. Najveći dio investicija odnosi se na projekte u sklopu obnovljivog scenarija razvoja, a u skladu s Europskim zelenom planom i energetskom tranzicijom Republike Hrvatske prema niskougljičnom društvu.
Zelena strategija HEP Grupe provodi se kroz revitalizaciju i izgradnju hidroelektrana, izgradnju i preuzimanje sunčanih elektrana i vjetroelektrana, izgradnju visokoučinkovitih kogeneracija na plin te kroz projekte energetske učinkovitosti i uvođenje naprednih tehnologija. Cilj je povećati proizvodnju iz obnovljivih izvora za 50 % do 2030. godine te zadržati održiv i fleksibilan energetski portfelj koji jamči sigurnost opskrbe energijom svim našim kupcima.
U sklopu strategije, izgrađeno je i u pogon pušteno 64 MW obnovljivih izvora dok je više od 50 projekata obnovljivih izvora, ukupne snage preko 500 MW investicijske vrijednosti iznad 4 milijarde kuna, u različitim fazama razvoja. Jedan od značajnijih projekata u OIE je i Vjetroelektrana Korlat, snage 58 MW, ukupne investicije 500 milijuna kuna. U planu je i početak izgradnje Sunčane elektrane Korlat priključne snage 75 MW i procijenjene investicijske vrijednosti više od 500 milijuna čime će energetski park (VE + SE Korlat) biti jedinstven proizvodni pogon u Hrvatskoj i šire.
Od posebne važnosti je i trenutno najveći HEP-ov projekt od osamostaljenja, dogradnja Hidroenergetskog sustava Senj (HES Kosinj i HE Senj 2) s ukupnim povećanjem snage od 412 MW i ulaganjima od 3,4 milijarde kuna.
Od projekata izgradnje proizvodnih objekata treba još spomenuti izgradnju novog visokoučinkovitog kombi-kogeneracijskog bloka u Elektrani-toplani Zagreb (150 MWe i 114 MWt) investicijske vrijednosti 900 milijuna kuna i kombi-kogeneracijsko postrojenje u Osijeku (80 MWe/75 MWt). U oba spomenuta grada provest će se i projekti povećanja učinkovitosti sustava daljinskog grijanja sufinancirani bespovratnim sredstvima iz Europskog fonda za regionalni razvoj investicijske vrijednosti 635 milijuna kuna.
Od ostalih poslovnih područja ističe se razvojni program eMobilnost u sklopu kojega je nastavljeno postavljanje ELEN punionica, uključujući ultrabrze punionice na autocestama te punionica u vlastitim objektima. Nastavljeno je i aktivno upravljanje energijom smanjenjem potrošnje energije, kako u vlastitim objektima tako i kod kupaca.
Zelena strategija HEP-a pomoći će ispunjenju obaveza Hrvatske u provedbi energetsko-klimatskih ciljeva Europske unije, dok investicijama uz značajan udio domaće komponente predstavlja snažan doprinos rastu BDP-a. Stoga s pravom možemo reći da je HEP ne samo nositelj energetske tranzicije i najveći ulagač u zeleno gospodarstvo već i pokretač hrvatskog gospodarstva.