Fizički događaj
Organizacijski odbor:
Adrian Ježina (Telemach), Branimir Rajtar (NOG.hr), Hrvoje Hadžić (Ericsson Nikola Tesla d.d.), Ivana Jelačić (CARNet), Krešo Antonović (Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture Republike Hrvatske), Kristijan Zimmer (HROpen), Marin Vuković (Fakultet elektrotehnike i računarstva), Martina Silov (CroAI), Mislav Hebel (HAKOM), Nataša Glavor (CARNet), Tihomir Katulić (Pravni fakultet), Tihomir Lulić (Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske), Zdravko Jukić (HAKOM)
O forumu:
IGF je forum otvorenog tipa, bez obvezujućih zaključaka. Okuplja predstavnike četiri tipična dionika internetskog eko-sustava: industrije/privatnog sektora, akademske zajednice, javne uprave i civilnog društva, a bavi se svim pitanjima vezanim uz upravljanje i funkcioniranje interneta. Nacionalni IGF je dio sustava foruma koji djeluju u sustavu UN-a, a više informacija oko ustanovljenja, misije i pravila IGF-a možete vidjeti na poveznici https://www.intgovforum.org/en.
Ovogodišnje 6. izdanje CRO-IGF-a imati će dvije središnje teme poznatije pod svojim akronimima DSA i GDC.
DSA - Stupanje na snagu Akta o digitalnim uslugama (engl. DSA, Digital Services Act) značajna je novost i time zanimljiva i aktualna tema za ovogodišnje izdanje foruma. Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, kao resorno tijelo koje je pratilo donošenje DSA te koje je zaduženo za njegovu provedbu održat će kraću prezentaciju nakon koje će uslijediti panel rasprava. Na panelu će uz tijela javne vlasti, akademske zajednice i potrošača digitalnih usluga, sudjelovati i predstavnici industrije, u prvom redu pružatelji koji će biti obveznici primjene DSA.
Sudjeluju: Martina Dragičević (A1 Hrvatska), Jan Sulik (MINGOR), Tomislav Pedišić (Vukmir&Partneri), Marko Tomić (AST Law), Domagoj Maričić (HAKOM).
GDC - Nakon političke deklaracije usvojene u povodu 75. obljetnice Ujedinjenih naroda u rujnu 2020., glavni tajnik je u rujnu 2021. objavio svoje izvješće pod naslovom Naša zajednička agenda. Izvješće predlaže Globalni digitalni sporazum (engl. GDC, Global Digital Compact) koji bi trebao biti dogovoren na Summitu budućnosti u rujnu 2024. kroz proces koji uključuje sve dionike: vlade, sustav Ujedinjenih naroda, privatni sektor (uključujući tehnološke tvrtke), civilno društvo, građanske organizacije, akademsku zajednicu i pojedince, uključujući mlade. Očekuje se da će GDC utvrditi zajednička načela za otvorenu, slobodnu i sigurnu digitalnu budućnost za sve. Izvješće predlaže pitanja koja bi mogla obuhvatiti, uključujući digitalnu povezanost, izbjegavanje fragmentacije interneta, pružanje opcija za zaštitu podataka, primjenu ljudskih prava na internetu i promicanje pouzdanog interneta uvođenjem kriterija odgovornosti za diskriminaciju i zavaravajući sadržaj. Na panelu se očekuje sudjelovanje predstavnika javne vlasti, industrije, civilnog društva i akademske zajednice.
Sudjeluju: Desiree Miloshevic (RIPE NCC), Martina Silov (CroAI), Ivana Golub (NOG.hr), Tihomir Lulić (MVEP), Hrvoje Hadžić (Ericsson Nikola Tesla), Mislav Hebel (HAKOM).
Hrvatski IGF pokrenut je 2015. godine. Više informacija s prethodnih pet CRO-IGF događaja moguće je pronaći na poveznici https://www.carnet.hr/en/projekt/internet-governance-forum/.
Jezik foruma je hrvatski.
Slobodan pristup.
Kontakt:
Zdravko Jukić
HAKOM
Ulica Roberta Frangeša-Mihanovića 9
10000 Zagreb, Hrvatska
E-mail: zdravko.jukic@hakom.hr
Mjesto održavanja:
Opatija je vodeće ljetovalište na istočnoj strani Jadrana i jedno od najpoznatijih na Mediteranu. Ovaj grad aristokratske arhitekture i stila već više od 170 godina privlači svjetski poznate umjetnike, političare, kraljeve, znanstvenike, sportaše, ali i poslovne ljude, bankare, menadžere i sve kojima Opatija nudi svoje brojne sadržaje.
Opatija svojim gostima nudi brojne komforne hotele, odlične restorane, zabavne sadržaje, umjetničke festivale, vrhunske koncerte ozbiljne i zabavne glazbe, uređene plaže i brojne bazene i sve što je potrebno za ugodan boravak gostiju različitih afiniteta.
U novije doba Opatija je jedan od najpoznatijih kongresnih gradova na Mediteranu, posebno prepoznatljiva po međunarodnim ICT skupovima MIPRO koji se u njoj održavaju od 1979. godine i koji redovito okupljaju preko tisuću sudionika iz četrdesetak zemalja. Ovi skupovi Opatiju promoviraju u nezaobilazan tehnološki, poslovni, obrazovni i znanstveni centar jugoistočne Europe i Europske unije općenito.
Detaljnije informacije se mogu potražiti na www.opatija.hr i www.visitopatija.com.