Traži  English (United States) Hrvatski (Hrvatska)

inovativno promotivno partnerstvoUsusret budućnosti s pametnim i inteligentnim IKT-om

Tehničko kosponzorstvo

 
Savjetovanja
Svečano otvaranje
Forum
Radionice
Seminari
Savjetovanja
Izložba

Podrška Akcijskom planu za razdoblje od 2021. do 2023. godine za provedbu Nacionalnog plana razvoja otoka za razdoblje od 2021. do 2027. godine
 

Smart islands, villages, regions post-pandemic recovery - Smart Tourism, Green Transport and Energy: partnerships, digital platforms, social innovation, science island as a Lab



ONLINE SAVJETOVANJE


8. - 9. listopada 2021.
, Saplunara, otok Mljet, Hrvatska
 

 


Organizatori ovog međunarodnog događaja su MIPRO, Infodom i LAG5, a podržalo ga je sedam ministarstava.
 

Svrha konferencije je rasprava o pametnim otocima (Smart Islands) i oporavku obalnih pametnih regija, otoka i ruralnih područja Jadrana i regija središnjeg Baltika nakon pandemije COVID-19. Namijenjena je otočnim i ruralnim zajednicama, nevladinim organizacijama, turističkim zajednicama i agencijama, operatorima, inovacijskim organizacijama i centrima, središtima za digitalne inovacije, zatim regionalnim, nacionalnim i lokalnim vlastima, malim i srednjim poduzećima te svim zainteresiranima za uspostavu (međunarodne) suradnje, partnerstva i nove projekte.

Konferencija je podijeljena u 6 sekcija:
  • Green Energy for Islands 
  • From Smart Product to Health Tourism
  • New Forms of Tourism  
  • Science/Technology - society dialog; Smart Rural Island Living Lab
  • Projects Development Co-creation Sessions/Discussion
  • Inter-Regional Croatian, Adriatic – Finnish, Central Baltic Cooperation, and Exchange of Experiences


PROGRAM

Više detalja o konferenciji pronađite na http://www.smartislandregion.com/.
 


 

Zaključci sa savjetovanja SILA 2021

Zaključci sa SILA 2021 online savjetovanja (MIPRO, INFODOM, LAG5)

 


A. Preporuke za Nacionalni plan za otoke 2021-27 i Akcijski program 2021-23


1. Preporuka ide u smjeru EU prakse za razvoj regija. Sva planiranja, provedbe i procesi donošenja odluka na otocima, kao specifičnim društvenim i eko-sustavima, preporuča se da se rade na transparentan i uključiv način. Time se osigurava što šira suglasnost i uključenost kroz sektore i sudionike, kako bi se izbjegla usmjerenost na uske i privatne interese, kao i potencijalni konflikti.


2. Preporuča se multidisciplinarni “QUAD helix” pristup u inovacijama i planiranju. To uključuje pažljivo osmišljene i vođene procese koji predviđaju sudjelovanje svih zainteresiranih sektora kao i interdisciplinarne harmonizirane procese.


3. Primarni cilj provedbe treba biti usmjeren na održivi zeleni razvoj, odnosno podržavanje ravnoteže između gospodarskih, društvenih i okolišnih čimbenika.


4. Sekundarni cilj je podržati raznolikost, održivost i oporavak u raznim životnim okolnostima, primijenjenih rješenja, pristupa održivosti i šire. Treba izbjegavati univerzalna rješenja i centralizirane sustave koji imaju tendenciju ograničavanja i otežavanja razvoja. S druge strane raznolikost donosi prirodni oporavak  i  otpornost ekonomskim, društvenim i ekološkim ekosustavima.

 

B. Prijedlog za provedbu preporuka - provedba JIC 


1. Provedba “Zajedničkih inovacijskih kampova” (JIC - Joint Innovation Camp) kao sofisticiranih metodoloških instrumenata za provedbu  “QUAD helix” pristupa i strategija pametne specijalizacije (Smart Specialisation) EU RIS3 za razvoj otočnih projekata.

Korištenje vrhunskih međunarodnih stručnjaka na JIC panelima osigurati će transparentno, fokusirano i učinkovito korištenje resursa usmjerenih na specifične potrebe otoka u Nacionalnom planu za otoke 2021.-27. i Akcijskom programu.


Provedba JIC uključuje podršku EU komisije i JRC institucija, prisustvo inozemnog (Finskog) stručnog i znanstvenog iskustva, profesionalno vođenje provjerenog procesa i uključivanje svih relevantnih razvojnih aktera. Rezultati procesa mogu biti višestruki: strateški konsenzus zainteresiranih strana na odabrani planerski izazov (Challenge), lokalno izvedena i prilagođena inovacija, priprema za cjelovito koncipiranje razvojnih projekata u skladu s prepoznatom i usaglašenom generalnom strategijom i sl.    


C. Preporuka - Zelena energija za otoke

1. Otoci bi se trebali posebno zanimati za pitanja klimatskih promjena i proaktivno sudjelovati u brojnim inicijativama.
2. Sindrom ne-u mom dvorištu, osobito na obnovljivim izvorima energije, više ne predstavlja dominantni obrazac ponašanja otočne populacije, već naprotiv, stanovništvo je za i potiče se na promicanje provedbe projekata čiste energije na otocima.
3. Treba kontinuirano poticati i poticati dinamičnu i sveobuhvatnu edukaciju i evangelizaciju stanovništva otoka o svim temama zaštite okoliša, posebice o korištenju obnovljivih izvora energije.
4. SILA2021 predlaže daljnje poticanje, poticanje i olakšavanje stanovništva otoka prema stvaranju zajednica čiste energije u javno-privatnom ili čisto privatnom partnerskom modelu.
5. Otoci predstavljaju savršen testni prostor za integrirane platforme/sheme za optimizaciju okoliša i energije temeljene na senzorima, mjerenjima, AI, itd.. Već implementirani i blizu budućih projekata mogu predstavljati standardiziranu najbolju praksu koja se može prevesti na slična okruženja.


Prof. dr. Karolj Skala

Prof. dr. Ernest Vlačić
Izv. prof. dr. sc. Rene Lisac

Download
Trenutno nema datoteka za download
 
Novosti o događaju
Trenutno nema novosti
 
Suorganizatori - nasumično
UNIPUT-HT ZagrebHEP ZagrebSveučilište u ZagrebuSveučilište u Rijeci